با توجه به گزارش چندين مشتري از سراسر جهان، افرادي كه داراي رايانه هاي شخصي يا رايانه هاي همراه HP هستند، شركت مذكور بدون اطلاع و تخصيص مجوز توسط آنها شروع به استفاده از يك نرم افزاري جاسوسي در رايانه هاي همراه آنها نموده است. اين نرم افزار،  در واقع یک سرویس Windows Telemetry است که توسط شرکت اِچ‌پی گسترش یافته و HP Touchpoint Analytics Client نامیده می‌شود، این سرویس برای اولین بار در تاریخ ۱۵ نوامبر شناسایی شده است. اين نرم افزار كه بنا بر اظهارات مشتريان HP، آنها اين نرم افزار را نصب نكرده اند و در پس زمينه سيستم اجرا مي شود با بروز رساني هاي اخير اين شركت وارد سيستم ها شده است. با این حال هنوز به طور دقیق مشخص نیست که این نرم‌افزار با آخرین بروزرسانی‌های ویندوزِ مایکروسافت وارد سامانه‌های مشتریان شده است یا به عنوان بخشی از بروز رساني هاي پشتیبانی HP.در توضیح رسمی این نرم‌افزار گفته شده است: «این برنامه اطلاعات رفتاری سامانه را جمع‌آوری می کند و این اطلاعات توسط سرویس‌های تجزیه‌ و تحلیل HP Touchpoint مورد استفاده قرار می‌گیرند.»

 سرویس HP Touchpoint سرعت رایانه‌ را کاهش می‌دهد
 با توجه به اعتراض مشتریان HP،  این نرم‌افزار سرعت سامانه‌ی آن‌ها را به طور قابل‌ توجهی کاهش داده است. در انجمن مشتریان HP، یک کاربر حتی گزارش داد که در نتیجه‌ی استفاده‌ی بیش از ۹۵ درصدی از واحد پردازش مرکزی (CPU)  توسط این سرویس تحلیلی نرم‌افزار ضدبدافزار او شروع به بررسی فعالیت‌های مشکوک نموده است. یکی دیگر از مشتريان HP دارای یک رایانه‌ی همراه اِچ‌پی گفت:‌ « امروز به طور ناگهانی سرعت رایانه‌ی همراه من (که مدل Pavilion P3759PA است) به طور قابل‌ توجهی کاهش یافته است. هنگام بررسي (Task Manager)  متوجه شدم، برنامه اي به نام HP Touchpoint Analytics Client را پیدا کردم که به طور مداوم استفاده‌ی خود از حافظه را افزایش می‌داد. من این برنامه‌ را نصب نکرده بودم، و با بررسی پنل کنترلی متوجه شدم که این برنامه بدون اجازه‌ی من به صورت مخفیانه نصب شده است.»
یک وبلاگ‌نویس آلمانی به نام Detlef Krentz نیز اظهار کرد: «من متوجه شدم که HP در تاریخ ۲۰ نوامبر ۲۰۱۷ میلادی به صورت مخفیانه برنامه‌ی HP Touchpoint Analytics Client را در دستگاه HP من نصب کرده است. این برنامه هر روز با HP ارتباط برقرار کرده و پرونده‌هایی را به این شرکت ارسال می‌کند.»  
با توجه به اطلاعات بدست امده و اظهارات و اعتراضات مشتريان HP به نظر می‌رسد که این برنامه یکبار در روز داده‌هایی را به سرورهاي شرکت  HP ارسال می‌کند. اگر شما صاحب یک رایانه‌ی شخصی یا رایانه ی رومیزی اِچ‌پی هستید، شما می‌توانید این داده‌ها را در آدرس
 « ProgramData\HP\HP Touchpoint Analytics Client\Transfer Interface »
در راه‌انداز ویندوز پیدا کنید.
 
شرکت HP در پاسخ به این اتهامات در بیانیه‌ای گفت:‌ «سرویس تجزیه و تحلیل HP Touchpoint  از سال ۲۰۱۴ میلادی به صورت ناشناس به عنوان بخشی از سرویس پشتیبانی HP مشغول به کار است و تنها اطلاعات مربوط به عملکرد سخت‌افزاری رایانه را جمع‌آوری می‌کند. هیچ داده‌ای بدون اعطای مجوز صریح توسط کاربران با HP به اشتراک گذاشته نمی‌شود. مشتریان هر زمان که بخواهند می‌توانند این سرویس را از رایانه‌ی خود حذف کنند. سرویس تجزیه و تحلیل HP Touchpoint به تازگی به‌روزرسانی شده است، و هیچ تغییری در تنظیمات حریم خصوصی آن به عنوان بخشی از این به‌روزرسانی اعمال نشده است. حفظ حریم خصوصی مشتریان یکی از اولویت‌های ما است و سیاست‌های سختگیرانه‌ای برای صیانت از آن در پیش گرفته‌ایم.»

نحوه‌ی حذف سرویس HP Touchpoint Analytics Client
 با توجه به اطلاعات بدست امده اگر شما داراي رايانه هاي روميزي و شخصي HP هستيد و تمايلي به ارسال اطلاعات و داده هاي سيستم هايتان به سرورهاي HP نداريد، شما می‌توانید این سرویس را غیرفعال کنید و یا به طور کامل این برنامه را حذف کنید و این کار نسبتا سریع و راحت است.
برای حذف این سرویس به Control Panel (appwiz.cpl) رفته و روی نام برنامه راست کلیک کنید و گزینه‌ی «Uninstall/Change» را انتخاب کنید تا این برنامه به طور کامل از رایانه‌ی شما حذف شود. چند ماه پیش شرکت HP ابزاري براي ثبت کلید‌های فشرده‌شده‌ (keylogger) داخلی ساخته بود که از دستگاه مشتریان جاسوسی می‌کرد، و تمام کلیدهای فشرده‌شده را در یک پرونده‌ عمومي که برای انسان خوانا بود، قرار مي داد و ثبت می‌کرد، و آنها ‌را در دسترس هر کاربر یا هر برنامه‌ی شخص ثالث نصب‌شده روی رایانه‌ی شخصی قرار می‌داد.
 به تازگي هم شرکت Lenovo به خاطر نصب یک جاسوس‌افزار در رایانه‌های همراه بدون اطلاع و رضایت کاربران، مبلغ ۳٫۵ میلیون دلار جریمه به کمیسیون تجاری فدرال (FTC) پرداخت کرده است.

  • 01.png
  • 02.png
  • 03.png
  • 04.png
  • 05.png
  • 06.png
  • 07.png
  • 08.png